شفق قطبی یکی از زیباترین پدیده‌های طبیعی است که

یکی از نماهای شفق قطبی در گوگل مپ

بیشتر ما آرزوی دیدن آن را داریم. اما خیلی ازما نمی‌توانیم برای دیدن شفق قطبی به مناطق دورافتاده زمین برویم و از زیبایی نورهای شمالی لذت ببریم. اگر شما هم جزو کسانی هستید که شانس سفر به قطب را ندارید، گوگل مپ به شما کمک می‌کند تا لذت تماشای شفق قطبی را تجربه کنید.

گوگل در روز پانزدهم ژانویه تصاویر بسیار زیبایی از شفق قطبی شمالی در فنلاند را در سرویس گوگل مپ منتشر کرده است. حال با استفاده از گوگل مپ می‌توانید روی دریاچه یخ زده قدم بزنید، به آسمان نگاه کنید و از نورهای زیبای شفق قطبی لذت ببرید. برای دیدن شفق قطبی با کمک گوگل مپ اینجا کلیک کنید.

یک تیم عکاسی و تحقیقاتی شش شب را در برف سپری کردند تا در نهایت توانستند با استفاده از سخت افزارهای نقشه برداری گوگل تصاویر شفق قطبی را ضبط کنند. این پدیده در اثر برخورد ذرات خورشیدی با قطب‌های مغناطیسی نزدیک اتمسفر زمین که ذرات را به سمت زمین هدایت می‌کنند، ایجاد می‌شود. وقوع شفق قطبی را می‌توان پیش بینی کرد اما فاکتورهایی هم هستند (مثل ابرها) که منجمان و رصدگران را از دیدن شفق‌های قطبی محروم می‌کنند.

البته تماشای شفق قطبی و نورهای شمالی از روی زمین تنها راه تماشای این پدیده زیبا نیست. ناسا در سال ۲۰۱۳ و برای مطالعه اصول دینامیکی شفق‌های قطبی موشک‌هایی را به فضا فرستاده است و فضانودان ایستگاه فضایی بین المللی تصاویر فوق العاده ای از شفق‌های قطبی تهیه کرده اند.

منبع